wz

Životopis

malý keanu reeves Keanu (v havajštině chladný vánek nad horami) Charles Reeves se narodil v Bejrutu,Libanonu 2.září 1964. Jeho otec, Samuel Nowlin Reeves (havajsko-čínského původu)pracoval jako geolog a jeho britská matka, Patricia Taylor se živila jako barová tanečnice.V roce 1966,po narození sestry Kim se rodina přestěhovala na rok do Austrálie.

Brzy se Patricia a Samuel rozvedli.Patricia získala děti do opatrovnictví a přestěhovala se do New Yorku,kde se provdala za divadelního režiséra Paula Aarona.Rodina přesídlila do Toronta,kde požádali o kanadské občanství.

O rok později se pár rozešel a Patricia si vzala rockera Roberta Millera,který ji zaměstnal jako návrhářku kostýmů pro rockové hvězdy jako Alice Cooper.V roce 1976 spatřila světlo světa jeho druhá sestra Karina.

Keanu začal studovat na Torrontské Základní škole Jesseho Ketchuma(Toronto´s Jesse Ketchum Public School).Poté vystřídal čtyři různé střední školy včetněn Torontské umělecké školy(Toronto School for the Performing Arts). Ale jen málo se zajímal oučení a jedninou věcí,která ho na škole bavila bylo hraní a lední hokej.Byl tak dobrý hokejový brankář,že si vysloužil přezdívku Zedˇ.(The Wall)

Keanu byl nakonec vyhozen ze školy bez toho,aby ji dokončil.Chtěl být hercem,ale bylo příliš těžké získat práci,ačkoliv studoval slavnou Second City workshop v Torontu jeden rok.Přivydělával si proto broušením bruslí na stadionu a dokonce řídil restauraci s těstovinami.

V roce 1980 byl obsazen do reklamy na Coca-Colu.O několik let později v reklamě na Kellogg´s Corn Flakes.V tom samém čase se objevil v jevištním vystoupení hry Wolfboy v roce 1984 a jako Mercutio v Romeovi a Julii.

Poté následovaly dva malé filmy v roce 1985 - televizní Letting Go s Johnem Ritterem a ne příliš uspěšný One step away.Velký zlom přišel krátce potom,co si zahrál ve filmu z hokejového prostředí Youngblood(1986) po boku Patricka Swayzeho.Od toho okamžiku Keanu věděl,že může mít uspěch u filmu.

V roce 1986 odjel starým Volvem se třemitisíci dolary v kapse do Hollywoodu.Doufal,že najde svého nevlastního otce Paula Aarona.Rychle si najal manažera,který mu navrhnul změnit si jméno na "K.C.Reeves". Časem si ho stejně změnil zpět na exotičtější Keanu.

Nebezpečné známosti

Navíc k pěti filmům v roce 1988 - Noc předtím(The night before),Nepřetržitý záznam (Permanent record) a Princ z Pensilvánie(The prince of Pennsylvania) se Keanu objevil v oscarovém filmu Nebezpečné známosti(Dangerous Liaisons) s Johnem Malkovichem,Michelle Pfeiffer a Umou Thurman.

Následující rok vzal roli v komedii nazvané Úžasná dobrodružství Billa a Teda (1989)(Bill and Ted´s Excellent Adventure) I když se snažil získat roli Billa Prestona,byl vybrán pro roli střeštěného Teda.Film se stal hitem a jeho frajerský postoj se stal nazapomenutelným.

Po značně malé roli ve filmu Rodičovství(1989) (Parenthood) a s Kevinem Klinem v komedii Miluji tě k smrti(1990) (I Love You to Death),se Keanu vrátil k hlavním rolím s filmen Tune in Tomorrow (1990) a Bod zlomu(1991)(Point break),filmem o mladém agentovi FBI,který musí vniknout do gangu surfařů,aby chytil vykradatele bank.

Jeho další projekty byly filmy Billova a Tedova falešná cesta(1991)(Bill and Ted´s bogus journey),My own private Idaho(1991),Dracula(1992),Moc povyku pro nic(1992) (Much ado about nothing),Even cowgirls get the blues(1993) a neúspěšný film Bernarda Bartolucciho Malý Budha (1993) (Little Budha)

To,co přišlo potom, byla role,která mohla změnit jeho kariéru a získat přízeň nového publika.Keanu Reeves si zahrál hlavní roli letního trháku,ve filmu Nebezpečná rychlost (1994) (Speed) o bombě v autobuse naplněným cestujícími.Film vydělal téměř 300 milionů dolarů a udělal hvězdy z tehdy ještě moc neznámých hercůSandry Bullock a Keanu Reevese.

matrix

Střídal role v malých dramatech a velkých filmech,s filmem Johny Mnemonic (1995),Procházka v oblacích(1995) (A walk in the clouds),Řetězová reakce(1996) (Chain reaction),Líbánky bez ženicha(1996) (Feeling Minnesota),Naposledy jsem spáchal sebevraždu(1997) (The last time I committed suicide).V roce 1997 byl spojován s nadprůměrným filmem s Al Pacinem a Charlize Theron Ďáblův advokát (Devil´s advocate).

Jeho věhlas akční hvězdy zůstal nedotčený ,především protože se odmítl objevit v pokračování Nebezpečné rychlosti.Později Keanu dostal nabídku hlavní role v snímku bratrů Wachowských.Jednalo se o Matrix(1999),o film nikým neočekávaný,jenž se stal kultovním a vydělal celosvětově půl miliardy dolarů.

další strana >>>